6. část - Současní lídři a politici. Donald Trump. Ďáblův advokát. 

03.10.2024

Donald Trump v rámci svého epizodního uvažování a jednání nemá potřebu dumat nad svými výroky a sype je ze sebe hlava nehlava, když ho momentálně napadne něco, co by mohlo přinést body nebo hlasy. Nezatěžuje se tím, že stejným výrokem o jiné hlasy často přichází. Zdá se, že jak stárne a ví, že toto je jeho poslední šance na trůn, tlačí ze sebe opravdu cokoliv.  

Před dvěma dny mi padl do oka tento post na sociální síti "X". Kdo by náhodou nevěděl, označení "Bureš" znamená Babiš. Jde tedy o Babišovy výroky, které měl ve sněmovně. Těmito proslovy je naší veřejnosti známý, ani jsem neověřovala text, protože jsem četla jeho dřívější proslovy a tohle je víceméně klasika. Není podstatné, jestli se nevloudila chybička, protože to stejně nejde pochopit hned při prvním slyšení. 

Chvilku jsem si říkala, že je vlastně velmi pozoruhodné, že Babiš má vůbec nějaké voliče, když tohle z něj padá. Nepohrdám jím, anglicky mluvím asi podobně hrozně jako on česky, možná i hůře. Ale četla jsem od něj ještě horší slátaniny. Tady mluvil ještě poměrně dobře. 

Připsala jsem k postu komentář:

"Burešovy proslovy jsou vlastně takové plastické a tvarovatelné slovní útvary. Ono to nedává žádný smysl, ale jsou tam naházený slovíčka a jeho voliči si tam dosadí to, co chtějí slyšet. Takže každý trochu něco jiného, co zrovna potřebuje. Vlastně je to velmi univerzální."

Nyní, když jeho proslov znova čtu, smysl v těch výrocích vidím. Při troše soustředění jsou nějaké myšlenky uchopitelné, ale stejně je to záhada, že ho volí tolik lidí. Někdo si odvodí:

  • Budu mít víc prachů, slíbil prachy. Hurá.
  • Jiný si řekne. Svině, hajzlové, Kalousek za to může, sebral mi. 
  • Další zachytí, že Shillerová je báječná ženská, ta krásná, co se pořád všude fotí. 
  • A jiný se chytí slova dlouhodobě. JOJO. Ano uvažuje dlouhodobě, ne jak ti současní kreténi. ANO.
  • Určitý typ důchodce slyší, že vláda okrádá důchodce. Hajzlové, volit je nebudu. Chci ANO.
  • Intelektuál může vnímat, že ANO zvedlo příležitosti, které jiná uskupení pohrdavě přecházejí. To je správné.
  • Pochybovač zaslechne, že paní Schillerová našla. Tak to je dobrý. Vláda nenašla, ale ona našla. 
  • A všichni slyší, že pro lidi vždycky. Prachy vždycky. PRO LIDI VˇŠECKO. 

O této záležitosti píši z toho důvodu, že i Donald Trump takhle mele a je to čím dál horší. Každý den jsou na síti další a další scestné až šílené výroky, které Trump háže na všechny strany a jede jak buldozer. 

Na těchto stránkách se věnuji úvahám nad tím, jak působí duchovní (tedy neviditelné) síly na lidské tvory. Domnívám se, že to, co vypadá jako totální úlet a nesmyslné žvanění, je ve skutečnosti dost efektivní metoda jak působit na své potenciální voliče. Těmto politikům do mysli přicházejí různé inspirace, které oni sypou ven a nedělají si hlavu s konzistentností projevu. Spousta výroků dohromady nedává smysl, ale to jim nevadí, oni si voliči doplní, co chtějí slyšet, hlavně je třeba předhodit jim různé náznaky, různé potenciality, různé doplňovačky. Oni nepotřebují, aby je volila hromada inženýrů nebo doktorů. Lidí je na světě hodně, spokojí se s různými typy, které nemají moc vysoké nároky. Těch je dost, to je prima voličská základna. Potřebují voliče, na které lze udělat dojem, kteří si sami pohotově doplní zbývající nebo chybějící kus projevu. Nepotřebují žádné hloubavé typy, kteří něco přezkoumávají a snadno vidí, že to dohromady nesedí a že se jen slibuje nesplnitelné. Jak takové získat? Jednoduchými proklamacemi, stejně jako v reklamě. Je potřeba být vidět, ukázat úspěch a bohatství, jsem chytrák, tady to vidíte. Můžete to vidět v těchto okázalých symbolech. Ukázané platí, zbytek si domysli člověče. 

Donald, ale i náš místní miliardář Bureš, rádi se předvádí na veřejnosti, natáčí se, aktivně komunikují na sítích a podlézají různě voličům. Velmi dobře si oba uvědomují sílu médií. 

Donald Trump se rád vetřel do natáčení filmu, když byla možnost. Zajímavá shoda okolností vznikla při natáčení filmu Ďáblův advokát. V příběhu potřebovali zobrazit typ člověka, který žije v New Yorku, staví mrakodrapy, je to zlé hovado (mimochodem i vrah) a je blízkým a velmi dobrým zákazníkem či klientem samotného Satana (Ďábla, odpůrce Boha) Měla to být negativní, hrubá, neurvalá a domýšlivá postava, něco podobného jako byl Donald Trump v té době. Hrabivý kapitalista obalený okázalým až nevkusným luxusem. 

Filmový tým potřeboval natočit scény v honosném bytě, ze kterého by byl pohled na město ovládané ďábelskými silami. Filmaři měli "velké štěstí" protože samotný Donald Trump jim nabídl pro natáčení svůj luxusní, zlatem přeplácaný byt. Nic lepšího si nemohli přát, právě takového člověka potřebovali ztvárnit. 

Takto situaci popisuje Tony Gilroy, americký scenárista a režisér.

"Panebože. Ten Trumpův sh*t. Do pr**le, to je jeho byt... Potřebovali jsme ten nejhnusnější, nejkřiklavější, nejděsivější byt developera, jaký jsme mohli najít, a Trump nám poskytl svůj byt. Nemuseli jsme dělat vůbec nic. Když se podíváte na film, je to jeho zasraný byt se vším tím versailleským pozlátkem a výškovými okny. Je to prostě dokonalý."

Dále vypráví, že Trump chodil na plac každý den, a vnucoval se filmařům, protože tam bydlel... "Víš, on je prostě takovej ten podfukářskej klaun, takovej ten ztroskotanej outsider, co předstírá, že je bohatej." Skutečná elita se prý Trumpovi vysmívala, že je komediant. Smáli se prý i kvůli tomu bytu. Gilroy také řekl, že k filmu uspořádali velkou party, na kterou pozvali všechny newyorské prominenty, a i když nečekal, že se někdo dostaví, všichni přišli, přestože bylo uvedeno, že se párty bude konat v Satanově bytě.

Podle režiséra Taylora Hackforda byl i on překvapen, že je tam budoucí prezident Trump nechal natáčet, a přiznal, že postava byla "velmi egoistický, velmi nadržený newyorský stavitel", který "vycházel nebo měl předlohu v přímo v Trumpovi". Produkce oslovila Trumpa pouze proto, že si chtěli pro přípravu interierů vyfotit jeho penthouse. Ale jednatel řekl Hackfordovi: "Pokud se vám byt líbí, můžete ho použít." Na což Hackford odpověděl: "Ví Donald Trump, co je ve scénáři?" Bylo mu odpovězeno, že ve skutečnosti nezáleží na tom, že příběh zahrnuje mírně zahalenou analogii s Trumpem, který je kamarád s doslovným ďáblem. 

Přímo ve filmu je také scéna, kde démonické bytosti, vypadající jako lidé, hovoří spolu na večírku a popíjejí své drinky. Jedna z bytostí říká: "Měl tu být Donald Trump, ale musel na nějaké jednání." Kontext filmu naznačuje, že je jedním z nich. Je tedy někdo z elit, komu pomáhá samotný Satan a oni si užívají života v jeho ochraně a lesku. 

Film "Ďáblův advokát" zůstává fascinující studií charakteru a moci, v níž filmová postava Alexander Cullen slouží jako přesvědčivé ztělesnění reálných postav, jako je Donald Trump. Jemné, ale záměrné paralely s Trumpem, od osobnosti postavy až po její opulentní bydlení umocňují zkoumání témat, jako je morální kompromis, svůdnost úspěchu a důsledky ambicí. Tím, že čerpá ze života a stylu jedné z nejznámějších postav moderní Ameriky, stírá "Ďáblův advokát" hranice mezi fikcí a realitou a vybízí diváky k zamyšlení nad povahou vlivu, cenou prosperity a etickými dilematy, která je provázejí.

Tento článek vycházel ze dvou amerických zdrojů, raději jsem některé detaily vynechala, protože jsem nebyla schopná rozlišit, jestli jde jen o žvanění komentátorů, nebo o skutečná fakta. Bylo však zřejmé, že Donald Trump nepochopil moment, že ho neuctívají, ale v podstatě se na něj dívají jako na kašpara a trapáka, který si hraje na boháče. Nejspíš měl jako narcista pocit, že vše je součástí jeho uctívání a jeho velkoleposti. Ale i to je pěkná názorná ukázka, protože negativní síly, zejména ty vrcholné, takto uvažují i jinde, nejen zde na této planetě. Takzvaná pekla jsou jen místa, kde žijí jiné negativní entity. Trump je tedy velmi výstižným a přesným znázorněním toho všeho, oč ve filmu šlo. 

V článku je použit tento zdroj informací.

https://www.cracked.com/article_35701_trump-was-too-dumb-to-realize-the-devils-advocate-was-making-fun-of-him.html<br>